Herbata czarna, nazywana przez znawców również herbatą „dojrzewającą”, to najpopularniejszy, najbardziej lubiany i najczęściej spożywany napój świata. Swój specyficzny smak, wygląd i aromat zawdzięcza specjalnemu procesowi obróbki liści oraz fermentacji, która przebiega w charakterystycznym tylko dla tej grupy herbat procesie „wo dui”. Ten rodzaj herbaty uzyskano w Chinach po raz pierwszy w prowincji Sichuan, w czasach dynastii Ming. Odkryto wtedy, że gdy zieloną herbatę gotuje się na parze, a następnie prasuje, nie tylko zmienia ona swój kolor, ale również staje się odporna na długie przechowywanie i znacznie wygodniejsza w transporcie. W tej postaci herbatę tą sprzedaje się do dziś, zwłaszcza do północno–zachodnich regionów kraju, gdzie stała się ona wręcz tradycyjnym napojem społeczności lokalnych, takich jak Ujgurzy czy Mongołowie.
wtorek, 29 maja 2012
Czarna herbata
Zielona herbata
Zielona herbata to najstarszy, bo liczący sobie ponad 5000 lat oraz najpopularniejszy napój w krajach azjatyckich, szczególnie w Chinach, Japonii, Wietnamie, a nawet Gruzji. Dużą popularnością herbata ta cieszy się również w krajach islamskich, jako że Koran zabrania picia napojów fermentowanych (zielona herbata należy do grupy herbat niefermentowanych, natomiast wszystkie inne rodzaje herbaty różnią się między sobą właśnie stopniem fermentacji liści) oraz w kręgu kultury żydowskiej, gdzie uważana jest za koszerną.
W Europie napar z zielonej herbaty nie jest aż tak bardzo lubiany i ceniony ze względu na swój gorzkawy, ziołowy posmak. Obecnie jednak w związku z nastaniem mody na zdrową żywność i medycynę naturalną zielona herbata, która posiada wiele właściwości leczniczych – m.in. chroni przed zawałem serca, stymuluje krążenie, obniża poziom cholesterolu, zmniejsza ryzyko zachorowań na raka, wzmacnia zęby i kości, reguluje procesy trawienne, pomaga w koncentracji, działa pobudzająco i odprężająco – zaczyna być doceniana także przez Europejczyków.
Produkcja
Wszystkie spośród sześciu głównych rodzajów herbat pochodzą z tego samego gatunku rośliny herbacianej, a różnią się jedynie metodą i stopniem przetworzenia. Aby otrzymać herbatę zieloną, podczas produkcji świeżo zebrane liście pozostawia się do przeschnięcia i poddaje obróbce cieplnej, co powstrzymuje fermentację. Następnie zwija się je ręcznie i suszy w ciepłym powietrzu. Dzięki zastosowaniu takiej obróbki, liście zachowują zielony kolor, aromat najbardziej zbliżony do naturalnego, a także dużo większą zawartość witaminy C niż inne rodzaje herbat.
Przyrządzanie
Herbata czerwona
Herbaty czerwone, zwane całkowicie fermentowanymi, charakteryzują się wysokim stopniem fermentacji – powyżej 80%. Liście jej mają ciemny, czerwonobrązowy, nawet prawie czarny kolor, natomiast przygotowany z nich napar odznacza się niezwykle głęboką, czerwoną barwą. Gdy porównujemy chińskie czerwone herbaty (na zachodzie zwane czarnymi) z indyjskimi i cejlońskimi okazuje się, że te z Kraju Środka są mniej ostre w smaku i wyróżniają się łagodnością, aksamitnością i bogatym, lekko korzennym aromatem.
Proces produkcji czerwonej herbaty, a zwłaszcza obróbka końcowa, jest dość skomplikowany. Fermentację, w przypadku tego rodzaju herbaty zwaną „wo hong”, poprzedza zwijanie, dzięki czemu przemiany enzymatyczne w liściach ulegają przyspieszeniu. To właśnie zastosowanie tego typu technologii obróbki sprawia, że herbata ta nabiera charakterystycznych dla siebie właściwości: łagodnego, miodowego smaku, korzennego aromatu oraz czerwonego koloru naparu. Często spotkać możemy się również z aromatyzowanymi herbatami czerwonymi.
wtorek, 15 maja 2012
Herbata z mlekiem
Herbata z mlekiem jest dosyć kontrowersyjnym napojem w Polsce. To co jest czymś naturalnym dla Anglików, u nas często spotyka się z reakcją "fuuuuj". :) Osobiście nie rozumiem też odrzucenia niektórych do herbaty z mlekiem, bo bardzo chętnie taką piję. Należy zwrócić tylko uwagę na to, że kompletnie nie nadaje się do mieszania z mlekiem herbata inna niż czarna (czerwona, zielona, biała, żółta i oolong), choć jest to znów tylko moje subiektywne odczucie i może komuś to posmakuje. :)
Uważam, że w kwestii herbaty warto eksperymentować i próbować, szukać nowych smaków. Nie wiesz jak smakuje herbata z mlekiem? Nie mów, że jest to coś niedobrego, tylko spróbuj!
Jak przygotować herbatę z mlekiem? Jest kilka kwestii, które trzeba przestrzegać aby dostać dobry napar herbaty z mlekiem. Przede wszystkim mleko powinno być gorące kiedy dodajemy je do herbaty. Aby nie brudzić garnka, można je podgrzać w kubku, w mikrofalówce. Drugim warunkiem jest dodanie mleka po zaparzeniu herbaty, sprawi to, że nasz napar osiągnie pełniejszy smak. Trzecim, choć nie koniecznym jest używanie mleka przynajmniej 2%, a najlepiej 3,2%, które smakuje zdecydowanie lepiej i nada herbacie z mlekiem aksamitności.
Ciekawostką związaną z mlekiem i herbatą jest tak zwana mleczna herbata (milky tea). Jest to herbata oolong (烏龍), produkowana metodą, która nadaje jej właśnie mlecznego aromatu oraz aksamitnego smaku. Nie jest ona (jak niektórzy uważają) traktowana parą z mleka. :)
Herbata mleczna oolong milky. |
Herbata z rumem
Leje deszcz, a Ty jesteś akurat na zewnątrz zamiast siedzieć w fotelu przy oknie i czytać książkę pod kocem. Jeszcze kilkaset metrów do domu i będziesz mógł wrzucić z siebie mokre ubrania, założyć suchutki, ciepły sweter i zaparzyć... co jak nie herbatę z rumem? :)
Coraz częściej ludzie łączą herbatę z różnymi alkoholami, tworzą wymyślne drinki, ale według mnie nic tak nie rozgrzewa i wspaniale nie smakuje jak gorąca herbata z rumem. Przyznam się, że nie zawsze piję ją aby się rozgrzać :) pro prostu smakuje mi takie połączenie.
Ważne jednak jest to jakiej herbaty użyjemy aby przyrządzić ten przysmak. Można co prawda użyć najtańszej ekspresówki z marketu, ale moim zdaniem jest to profanacja. Potrzeba dobrej, esencjonalnej herbaty. Doskonały jest do tego assam. Nie każdy ma pod domem herbaciarnie, czy chce robić zakupy w internetowym sklepie z herbatą (choć najlepiej jest właśnie w takich miejscach zaopatrywać się w herbatę), dlatego od biedy można użyć esencjonalnej herbaty liściastej typu Oskar albo Bio-Active.
Najlepszy do herbaty z rumem byłby assam tego rodzaju. |