poniedziałek, 29 lipca 2013

Własne uprawy herbaty

Do XIXw herbatę importowano wyłącznie z Chin. Pierwsze pomysły na stworzenie własnych plantacji herbaty w Indiach narodziły się w 1774 roku. W cztery lata później Joseph Bank zaproponował próbę uprawy herbaty w pobliżu Kalkuty. Zasugerował także możliwość wykupienia sadzonek od Chińczyków oraz dowiedzenia się od nich w jaki sposób należy herbatę uprawiać.

Assam
Następnie w 1823 roku Robert Bruce obwieścił, że widział krzewy herbaciane w okolicach Rangpur- stolicy Assamu, który w tym czasie znajdował się pod okupacją Birmy co zaowocowało wojną z tym krajem. Od roku 1836 importowane z Chin sadzonki rozmnażano w ogrodzie botanicznym w Kalkucie, a następnie wysyłano w rejony Assam, Dhera Dun, Kumaon i Nilgiri. Pierwsze próbki herbaty z brytyjskich plantacji dotarły do Kalkuty w 1836. Po tym jak otrzymały tam dobre rekomendacje zostały wysłane do Londynu w 1838, gdzie zostały wystawione na aukcję 10 stycznia tego samego roku. Jest to ważny moment w historii herbaty, który pozwolił docenić odmianę hodowaną w Assam.
Po tym wydarzeniu próbowano uprawy również w innych zakątkach świata, z czego do dnia dzisiejszego przetrwały głównie plantacje w Dooar, Terai, Nilgiri i słynnym Darjeeling.

Darjeeling
Historia odmiany Darjeeling zaczęła się około 150 lat temu kiedy to zasadzono eksperymentalnie krzewy herbaciane w Beechwood. Okazało się to całkiem dobrym przedsięwzięciem, ponieważ zdecydowano się uprawiać je w tym rejonie na szerszą skalę w 1847 roku. W 1870 w Darjeeeling było już 56 plantacji herbaty produkujących łącznie około 71 000 kilogramów suszu.
Początkowo uprawiano w Darjeeling odmianę "Thea chinensia". Dopiero w XXw zaczęto ją krzyżować z odkrytą w 1828 w Assam "Thea assamica" by doprowadzic tą odmianę do takiej postaci w jakiej znamy ją dziś.
  

Ceylon
W XIXw na Cejlonie eksperymentowano z uprawą kawy. Jednakże te uprawy zostały doszczętnie zniszczone przez grzybicę. Gdy James Taylor, młody Szkot zaproponował, aby zamiast kawy spróbować tam uprawy herbaty, został wyśmiany.On się jednak nie poddał i być może to właśnie dzięki niemu mamy teraz smaczne cejlońskie herbaty. Długo eksperymentował z rozmaitymi krzyżówkami w większości przywiezionymi z Kalkuty. Od czasu gdy Taylor posadził pierwszy krzew na Cejlonie powstały trzy główne rejony uprawy: Uva po wschodniej stronie wyspy oraz Dimbula i Dickoya po zachodniej. W chwili obecnej Cejlon jest drugim po Indiach światowym eksporterem herbaty.

Gdzie próbowano uprawiać herbatę
  • Indie (1834)
  • Jawa (1838)
  • Tajwan (około 1870)
  • Gujana
  • Egipt
  • Sycylia
  • Martynika

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz